1800’lerden Bu Yana İnsan Vücudunun Geçirdiği Değişimler

1800'li yıllardan bu yana insanlık büyük bir gelişim gösterdi. Teknolojinin insan hayatına entegresi ile beraber insan vücudunda da önemli değişimler meydana geldi. Bu yazımızda insan vücudunun 1800'lerden bu yana geçirdiği değişimleri sizler için paylaşıyoruz.

İnsan türünün kökeni ve evrimi olarak milyon yıllık süreçler anlatılmakta. Bunun neden büyük çaplı değişimlerin çok uzun süreler almasıdır. Fakat insan vücudu gözlemlendiğinde 200 yıllık süreçte bile çeşitli farklılıklar ortaya çıkabilir.

İnsan vücudu 1800’lerden bu yana pek çok değişime uğradı. Teknolojinin gelişimi, GDO’lu ürünler, Dünya savaşları gibi bir çok etken insan vücudunun 1800’lerden 2000’lere kadar değişmesini sağladı. İnsan vücudunun son 200 yıl içinde yaşadığı değişimleri sizler için sıraladık.

1800’lerden Bu Yana İnsan Vücudunun Geçirdiği 5 Değişim

1- Hayat Uzunluğu

Sağlık alanının gelişimi ve beslenme olanaklarının artması ile birlikte insan vücudunun yaşam süresi 1800’lere göre arttı. Salgın hastalıklar ve çeşitli hastalıklara bulunan tedavilerin insan hayatını uzattığı bir gerçek.

2- Kullanılmadığı için Kaybolan Vücut Parçaları

İnsan vücudunun kullanmadığı organları zamanla ortadan kalkıyor. Eskiden yirmilik dişleri ile doğan insanlar artık yirmilik dişleri olmadan doğuyor. Bunun nedeni ise artık insanların tükettiği besinlerin kolay çiğnenebilir olması.

3- Obezite

İnsan yaşam süresi uzarken bunun yanında sağlıklı beslenme oranları da düşmüş durumda. Bunun sebebi sonucu pek çok insan olması gerektiğinden kilolu ve birçok insanda obezite ile mücadele ediyor. 2016’da açıklanan verilere göre 600 milyondan fazla insan şu anda obez.

4- Daha Uzun Boy

İnsan vücudunun boy ortalaması 1800’lerden bu yana devasa denilebilecek seviyelerde artmış durumda. Güney Koreli kadınların boyu yaklaşık 20 cm artarken erkeklerinin boyu ise 16 cm’den fazla arttı.

5- Erken Ergenlik

1800’lerden bu yana insan vücudunun yaşadığı değişimlerden birisi de erken ergenlik. Kaliforniya Üniversitesi’nin araştırmalarına göre kız çocuklarının %15’i 7 yaşında ergenliğe giriyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 1800’lerden Bu Yana İnsan Vücudunun Geçirdiği Değişimler için yorumda bulun

    1800’lerden Bu Yana İnsan Vücudunun Geçirdiği Değişimler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 1800’lerden Bu Yana İnsan Vücudunun Geçirdiği Değişimler için ilk yorumu yapabilirsin.