100 Yıl Önce Açılan İlk TBMM ile 10 Bilgi

Bu yazımızda tarihimizde büyük önemi bulunan bundan 100 sene önce açılmış ilk TBMM ile ilgili az bilinen 10 bilgiyi sizler için sıraladık.

23 Nisan 1920’de kurulan ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi belki de Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisiydi. 1927’de çocuk bayramı olarak açıklanan 23 Nisan’da kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi hakkında az bilinen bazı bilgileri sizler için sıraladık.

23 Nisan 1920’de Açılan İlk Meclis Hakkında Az Bilinen 10 Bilgi

 1. 23 Nisan 1920’de, Heyet-i Temsiliye adına Mustafa Kemal’in davetiyle cuma günü Hacı Bayram Camii’nde kılınan cuma namazının sonrasında kurbanlar kesilerek, dualar edilerek, peygamber sancağı ve sakal-ı şerif getirilerek açıldı.
 2. İlk Meclis Binası, İttihat ve Terakki’nin kullandığı bina idi. çatısından su alıyordu. Çatısının tamiri için kiremitlerin bir kısmı bir okuldan alındı. Diğer kısımını ise vehbi Koç parasını vererek halktan satın aldı. Vehbi Koç ayrıca meclisin zabıt katibi olarak görev aldı ve birçok kararın zapta geçirilmesini sağladı.
 3. İlk oturumuna 127 milletvekili katıldı. Milletvekillerinin oturduğu sıralar da okuldan getirildi. İçme suyu ihtiyacını ise küplere su doldurarak karşıladılar.
 4. Meclis zabıtlarını bakkal defterlerine kaydettiler. Bulunamadığında ise defterlere hatta kese kağıdına kayıt yapıldığı bile oldu.
 5. Binada elektrik olmadığı için mum ve gaz yağı kullanıldı
 6. İlk geçici başkan en yaşlı üye sıfatı ile Mehmet Şerif Bey oldu.
 7. Meclisin çıkardığı ilk kanun, hayvan vergilerinin artırılmasıyla ilgiliydi. 24 Nisan gününde kabul edildi. İkinci çıkan kanun ise vatana ihaneti konu alan bir kanundu.
 8. Vekillerin kalacak yeri yoktu. Öğretmenevlerinde 25 kişilik koğuş şeklinde veya battaniye ile açık havada uyudular. Yemek için parayı kendileri toplayan vekiller kendilerine paraya göre tabldot usulü yemek ayarladılar.
 9. İlk oturumunda 127 vekil bulunan meclisin toplam vekil sayısı ise 400e yakındı. Çokça fikir ayrılığı yaşanan mecliste çok şiddetli tartışmalar yaşanıyordu.
 10. İlk meclis binası 23 nisan 1920-18 nisan 1924 tarihleri arasında kullanıldı. Şu anda ise  Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. 100 Yıl Önce Açılan İlk TBMM ile 10 Bilgi için yorumda bulun

  100 Yıl Önce Açılan İlk TBMM ile 10 Bilgi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 100 Yıl Önce Açılan İlk TBMM ile 10 Bilgi için ilk yorumu yapabilirsin.