10 Maddede Tarihin En Büyük Mafya Babası: Al Capone

Bu yazımızda tam ismi Alphonse Capone olan tarihin en büyük mafya lideri olan Al Capone hakkında 10 maddeyi sizler için sıraladık.

Tam ismi Alphonse Capone olan İtalyan asıllı Amerikalı mafya lideri Al Capone’u 10 maddede size tanıtmaya çalışacağız. 1920- 1933 yılları arasındaki ABD alkol yasağından yararlanarak güçlenen Al Capone hakkında 10 madde;

Al Capone Hakkında 10 Madde

1- Capone çetesini güçlendiren alkol yasağı alkol tüketiminde büyük bir gerilemeye yol açmamıştır sadece üretimi merdiven altına indirmiştir. Dağıtımı da kaçakçılar aracılığı ile yapılan alkol böylelikle vergiden muaf devasa bir kazanç kapısı haline gelmiştir.

2- Alkol yasağı sebebi ile ortada dönen paranın büyüklüğünden dolayı çeteler birbirine düşmüştür. Çete savaşı’nın bir diğer nedeni ise çete üyelerinin arasında bulunan kuşak çatışmasıdır. Yaşlılar tek lider bulunmasını isterken, genç kuşak çeteciler ise bir konsey talep etmişlerdir. Capone ise genç kuşaktan yanadır.

3- Al Capone genel olarak barış yanlısıydı. Çeteler kendi aralarında savaşmazlarsa kazançlarının da artacağını düşünüyordu.

4- Capone, bağnaz bir mafya lideri değildi; sadece İtalyan kökenlilerle değil ayrıca Yahudi ve İrlanda çeteleri ile de iş birliği yapmıştır.

5- Capone, dış görünüşüne çok önem veren bir insandı. Kısa boylu ve geniş gövdeli olan Al Capone’na  kilo problemi vardı. bu yüzden aleyhinde yazılan yazılarda ona goril denirdi.

6- Halkla ilişkileri iyi olan Al Capone halk tarafından 1929 Buhranı’ndan sonra fakir babası olarak görülüyordu. Kazandığı parayla pek çok aş evi kurmuştu.

7- Al Capone pek çok suç işlemesine ve işletmesine rağmen, titiz çalıştığı ve eyalet yargısına baskı kurduğu için ceza almıyordu. Federal bir suç içinse yeterli delil bulunamıyordu.

8- Capone için ABD hukukunun teamülleri de işlemedi. Yargıç ile savunma anlaşarak ceza belirlenebilen ABD’de Capone, itirafname karşılığında 2 yıldan az bir ceza ile anlaşmasına rağmen mahkeme bunu kabul etmedi.

9- Capone cezaevi olarak önce Atlanta’ya gönderildi. Burada 6 kişlik bir hücrede kalan Capone’a sıkıntı çıkaran gardiyan ve mahkumlar eksik olmadı. Al Capone ise karizması ve parası ile etkilediği diğer mahkumlardan etrafına bir koruma duvarı kurmuştur. Atlatna’dan sonra Alkatraz’a nakil edilen Al Capone’a hiç bir özel eşyasını almasını götürme izin verilemedi.

10- Capone; goril, suç dehası, halk düşmanı, korkunç adam olarak nitelendirilmiş olmasına rağmen beklenmedik bir şekilde iğneden korkardı.

Al Capone suç imparatorluğunun en üst seviyesine çıktığında 30 yaşındadır. Al Capone 1947 yılında 48 yaşında hayatını kaybetmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 10 Maddede Tarihin En Büyük Mafya Babası: Al Capone için yorumda bulun

    10 Maddede Tarihin En Büyük Mafya Babası: Al Capone için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 10 Maddede Tarihin En Büyük Mafya Babası: Al Capone için ilk yorumu yapabilirsin.